Ve dnech 10.-17. června se zástupce asociace Českých herních vývojářů účastnil podnikatelské mise do Japonska a Jižní Koreje, kterou organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Českou delegaci podnikatelů a akademiků vedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Mise v oblasti ekonomické spolupráce byla zaměřena mimo jiné na herní průmysl, jako rychle rostoucí odvětví.
“V Japonsku, kde videohry v podstatě vymysleli, má herní trh hodnotu 2,1 trilionu jenů. To sice jen tak nedoženeme, ale obrat 7,5 miliardy korun v Česku taky není špatný. I proto se mnou do Japonska vyjel i Pavel Barák, předseda Asociace českých herních vývojářů, a Zdeněk Ledvina, vedoucí katedry e-sportu na Univerzitě Karlově”, uvedl na svém účtu Twitter Ivan Bartoš.
„Za herní průmysl jsme se zúčastnili v posledních letech několika zahraničních podnikatelských misí. Vždy se však jednalo o akce spojené s národním stánkem na konkrétních veletrzích, či mise pouze našeho sektoru na úrovni spolupráce s ambasádou v dané zemi. Toto je tak pro nás poprvé, kdy se účastníme takto velké podnikatelské mise mnoha různých odvětví a navíc za přítomnosti ministra. Očekáváme tedy nové kontakty nejen ze strany japonských firem, ale i propojení napříč dalšími obory s dalšími účastníky mise. Naším hlavním cílem je debata s japonským protějškem – asociací CESA, o dlouhodobé spolupráci v rámci herního průmyslu. Byli bychom rádi, aby výsledkem tohoto jednání bylo uzavření oboustranné dohody o vzájemné spolupráci za přítomnosti ministra Bartoše,“ říká Pavel Barák, předseda Asociace českých herních vývojářů.
Ceremoniál podpisu dokumentu o spolupráci mezi Asociaci českých herních vývojářů a japonskou Computer Entertainment Supplier’s Association (CESA) proběhl v prostorách Českého velvyslanectví v Tokiu 13. června za přítomnosti vicepremiéra Ivana Bartoše. Cílem této formální dohody je posílit vazby mezi českými a japonskými herními vývojáři, podpořit vzájemnou výměnu informací, znalostí, zkušeností a navázat nové kontakty.
Herní průmysl v Česku je na vysoké úrovni a s každým rokem dynamicky narůstá. Japonsko patří v této oblasti mezi světovou špičku a s velikostí téměř 15 miliard dolarů je trh herního průmyslu v této zemi jedním z největších svého druhu na světě. “Chtěli bychom sem přivést firmy, které buď plánují expanzi do středoevropského regionu, případně se jedná o investory či vydavatele, kteří by měli zájem o české tituly z pohledu investice, či financování dokončení vývoje hry a její vydání. Recipročně bychom také v příštích letech rádi vyvezli české firmy do Japonska na veletrh Tokyo Game Show za podobným účelem,“ dodává Pavel Barák. V rámci jednání s japonskými protějšky byla také předána oficiální pozvánka na konferenci Game Developers Session v Praze, která proběhne v prosinci 2023.
„Aktuální trend dramatického růstu a rozvoje herního průmyslu v našem regionu je velmi patrný. Hrám z ČR se ve světové konkurenci velmi daří, přesto stále vnímáme, že je tu velký potenciál růstu. Z tohoto důvodu je pro nás důležité spolupracovat s okolními zeměmi, sdílet vzájemně zkušenosti a znalosti”, uvádí Pavel Barák.
Podpisový ceremoniál a mezinárodní setkání zástupců videoherního průmyslu bylo organizováno zástupci Velvyslanectví České republiky v Tokiu a bylo podpořeno zástupci Českého centra Tokio a také agenturou CzechInvest.